WNC SenateEdition

PN362

David Joel Trachtenberg, of Virginia, to be a Principal Deputy Under Secretary of Defense, vice Brian P. McKeon. (10/16/2017 legislative day) ...
...

PN523

Callista L. Gingrich, of Virginia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Holy See. (10/16/2017 legislative day) ...

PN736

Randal Quarles, of Colorado, to be Vice Chairman for Supervision of the Board of Governors of the Federal Reserve System for a term of four years. (New Position) (10/05/2017 legislative day) ...

PN734

Randal Quarles, of Colorado, to be a Member of the Board of Governors of the Federal Reserve System for the unexpired term of fourteen years from February 1, 2004, vice Jeremy C. Stein, resigned. (10/05/2017 legislative day) ...

PN248

Eric D. Hargan, of Illinois, to be Deputy Secretary of Health and Human Services, vice William V. Corr, resigned. (10/04/2017 legislative day) ...

PN856

Ted McKinney, of Indiana, to be Under Secretary of Agriculture for Trade and Foreign Agricultural Affairs. (New Position) (10/03/2017 legislative day) ...

PN780

Stephen Censky, of Missouri, to be Deputy Secretary of Agriculture, vice Krysta L. Harden, resigned. (10/03/2017 legislative day) ...

PN883

William J. Powell, of West Virginia, to be United States Attorney for the Northern District of West Virginia for the term of four years, vice William J. Ihlenfeld II, resigned. (10/03/2017 legislative day) ...

PN862

Thomas L. Kirsch II, of Indiana, to be United States Attorney for the Northern District of Indiana for the term of four years, vice David A. Capp, resigned. (10/03/2017 legislative day) ...

PN840

D. Michael Hurst, Jr., of Mississippi, to be United States Attorney for the Southern District of Mississippi for the term of four years, vice Gregory K. Davis, resigned. (10/03/2017 legislative day) ...

PN836

Jeffrey B. Jensen, of Missouri, to be United States Attorney for the Eastern District of Missouri for the term of four years, vice Richard G. Callahan, resigned. (10/03/2017 legislative day) ...

PN835

Halsey B. Frank, of Maine, to be United States Attorney for the District of Maine for the term of four years, vice Thomas E. Delahanty II, resigned. (10/03/2017 legislative day) ...

PN352

Lee Francis Cissna, of Maryland, to be Director of United States Citizenship and Immigration Services, Department of Homeland Security, vice Leon Rodriguez. (10/03/2017 legislative day) ...

PN249

Makan Delrahim, of California, to be an Assistant Attorney General, vice William Joseph Baer, resigned. (09/27/2017 legislative day) ...

S.870

Creating High-Quality Results and Outcomes Necessary to Improve Chronic (CHRONIC) Care Act of 2017 (09/26/2017 legislative day) ...

S.1057

Harmful Algal Bloom and Hypoxia Research and Control Amendments Act of 2017 (09/26/2017 legislative day) ...

S.504

APEC Business Travel Cards Reauthorization Act of 2017 (09/26/2017 legislative day) ...

S.Res.114

A resolution expressing the sense of the Senate on humanitarian crises in Nigeria, Somalia, South Sudan, and Yemen. (09/26/2017 legislative day) ...

S.1028

RAISE Family Caregivers Act (09/26/2017 legislative day) ...

PN89

Ajit Varadaraj Pai, of Kansas, to be a Member of the Federal Communications Commission for a term of five years from July 1, 2016. (Reappointment) (09/26/2017 legislative day) ...